Catering dietetyczny, zwany również dietą pudełkową, budzi coraz większe zainteresowanie wśród osób, które stawiają na zdrową i zbilansowaną dietę, ale nie mają czasu na samodzielne przygotowywanie odpowiednich posiłków. Co istotne, taka usługa jest przeznaczona nie tylko dla osób odchudzających się.

Coraz więcej firm proponuje także catering dietetyczny przygotowywany specjalnie dla sportowców, a także osób potrzebujących odpowiednio opracowanej diety z uwagi na nietolerancje, alergie lub choroby (np. catering dietetyczny bezglutenowy). Zainteresowanie tego typu usługami jest na tyle duże, że pojawiają się już nawet sieci franczyzowe oferujące catering dietetyczny, co wpływa na dostępność takiej oferty nie tylko w dużych, ale i mniejszych miejscowościach. Co warto wiedzieć o tego rodzaju cateringu?

Jak działa catering dietetyczny?

Catering dietetyczny można zamówić w firmie specjalizującej się w tego typu usługach – zarówno bezpośrednio w jej siedzibie, jak i online. Najlepiej zdecydować się na ofertę, w której dieta przygotowywana jest indywidualnie dla każdego klienta. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy przy układaniu jadłospisu trzeba uwzględnić nie tylko preferencje żywnościowe, ale także wymagania zdrowotne klienta (np. w przypadku osób zmagających się z celiakią czy nietolerancjami pokarmowymi). W takiej sytuacji menu ustalane jest na podstawie rozmowy z klientem oraz zaleceń lekarza (o ile takie są konieczne). W ramach usługi można zamówić od jednego do pięciu posiłków, które są dostarczane w ciągu dnia. Każde danie jest zapakowane w osobne pudełko – stąd też wzięła się potoczna nazwa usługi, czyli dieta pudełkowa. Czasami firmy dają możliwość zamówienia jedzenia na próbę (np. pełnego menu na jeden dzień) w celu spróbowania, czy taka forma będzie odpowiadać klientowi i czy dania będą mu smakować. Przed zdecydowaniem się na catering dietetyczny warto sprawdzić przykładowe menu (udostępniane najczęściej na stronie internetowej). Warto sięgnąć także po opinie o firmie dostarczającej catering.

Catering dietetyczny – kto może z niego korzystać?

Catering dietetyczny oferuje zróżnicowane menu dostosowane do potrzeb klienta. Zazwyczaj po takie usługi sięgają osoby, które ze względu na swój tryb życia nie mają czasu na samodzielne przygotowywanie zdrowych i jednocześnie sycących potraw. Chętnie wybierają go też osoby, które chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe, ale nie wiedzą, od czego zacząć – catering dietetyczny jest dla nich podpowiedzią, jak komponować pełnowartościowe posiłki.

Jeżeli chodzi o profil cateringu dietetycznego, to usługa ta skierowana jest do różnych grup osób. Chociaż najczęściej kojarzona jest z dążeniem do uzyskania idealnej sylwetki – zgubienia zbędnych kilogramów lub wspomagania budowania masy mięśniowej. Warto jednak podkreślić, że odpowiednio zbudowana dieta może być pomocna w leczeniu wielu chorób, np. celiakii, cukrzycy czy fenyloketonurii. Pomaga także w różnego rodzaju schorzeniach, np. problemach z krążeniem, alergiach i nietolerancjach. W wielu przypadkach jest to dieta eliminacyjna, czyli taka, która wyłącza określone składniki z jadłospisu. Dlatego tak ważne jest, aby menu było ułożone przez specjalistę, który będzie wiedział, czym zastąpić wykluczone z diety produkty. Dzięki temu dieta dostarczy wszystkich potrzebnych dla zdrowia składników odżywczych.

Ile kosztuje catering dietetyczny?

Koszt cateringu dietetycznego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od profilu diety, a także tego, na ile posiłków dziennie się zdecyduje klient. Istotne jest też to, czy zostanie wykupiony abonament tygodniowy, czy miesięczny. Średni koszt wyżywienia na jeden dzień wynosi od 40 do 70 zł.

Jeśli chcesz samodzielnie zacząć przygotowywać zdrowe posiłki, przeczytaj artykuł o gotowaniu na parze.