Własny lokal gastronomiczny to marzenie wielu osób. Jednak dość szybko można zostać sprowadzonym na ziemię przez kalkulację wydatków potrzebnych na realizację tych marzeń. Koszt otwarcia restauracji jest tym, co skutecznie odstrasza część osób od planów uruchomienia własnego lokalu.

Czy rzeczywiście jest czego się bać? Ile faktycznie kosztuje otwarcie restauracji? Od czego mogą zależeć te koszty i czy można w jakiś sposób je zminimalizować? Na co należy zwrócić uwagę przy szacowaniu kosztów otwarcia np. pizzerii lub innego lokalu gastronomicznego?

Od czego zacząć szacowanie kosztów otwarcia lokalu gastronomicznego?

Zanim zaczniemy szukać informacji na temat tego, ile szacunkowo kosztuje otwarcie lokalu gastronomicznego, warto starannie opracować biznesplan. Można przy tym skorzystać z usług fachowców, którzy pomogą także zoptymalizować koszty dalszego działania. Jeżeli na początku pojawiają się obawy o opłacalność prowadzenia lokalu (np. pizzerii czy pubu), ciekawym rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości, jakie daje franczyza.

Dlaczego opracowanie biznesplanu jest tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że pozwoli na określenie profilu prowadzonej działalności, a także docelowej grupy klientów. Inne bowiem będą wydatki związane z otwarciem lokalu ukierunkowanego na rodziny z dziećmi, a inne pubu, w którym będzie serwowany alkohol i organizowane imprezy muzyczne. Przed przystąpieniem do działania dobrze jest też przeprowadzić dokładną analizę lokalnego rynku gastronomicznego – sprawdzić, jakich lokali jest dużo, a czego brakuje. Warto też rozpytać klientów lokali o podobnym profilu i spróbować dowiedzieć się, czego im brakuje i na co zwracają uwagę, wybierając miejsce na zjedzenie posiłku i spędzenie czasu ze znajomymi.

Otwarcie restauracji – co wpływa na koszty?

Czynników wpływających na koszty związane z otwarciem lokalu gastronomicznego jest bardzo dużo. Dlatego przydaje się właśnie dobry biznesplan i rozeznanie rynku. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu, nerwów i pieniędzy.

Głównymi czynnikami, jakie mają wpływ na koszt otwarcia lokalu, są między innymi koszty związane z zakupem lub najmem lokalu, zakup wyposażenia kuchni, mebli i wyposażenia sal jadalnianych czy dekoracji wnętrza. Na samym początku działalności należy też uwzględnić dość duże nakłady na promocję lokalu. Oprócz tego trzeba też pamiętać o tym, że jeżeli w restauracji będzie podawany alkohol, właściciel musi uzyskać koncesję, której koszt dla nowego lokalu wynosi 525 zł lub 2100 zł za rok w zależności od tego, jak mocny alkohol będzie sprzedawany. Do tego trzeba doliczyć koszty licencji ZAiKS, ubezpieczenia lokalu, szkolenia pracowników i inne mniejsze opłaty, które będą uiszczane cyklicznie, dlatego też należy wliczyć je do późniejszych kosztów prowadzenia restauracji. Wielu z wymienionych kosztów nie da się „sztywno” ustalić, gdyż zależą one między innymi od lokalizacji restauracji (miasto, dzielnica), jej powierzchni i liczby miejsc dla gości.

Ile może kosztować otwarcie restauracji?

W przypadku tzw. małej gastronomii koszty otwarcia lokalu szacuje się na kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych. Inaczej jest w przypadku dużych lokali usytuowanych w centrach miast o dużym znaczeniu turystycznym. Tam trzeba liczyć się z kosztami rzędu setek tysięcy złotych. Chcąc zoptymalizować koszty otwarcia pizzerii czy pubu, warto zastanowić się między innymi nad zakupem używanych mebli lub sprzętów kuchennych. W początkowej fazie działalności lokalu można też zdecydować się na prostą, ale estetyczną zastawę, a także skromniejsze dekoracje. Z czasem, gdy inwestycja zacznie przynosić zyski, będzie można poczynić zmiany w tym zakresie.

Jeśli planujesz otwarcie swojego lokalu gastronomicznego, przeczytaj też poradnik „Jak otworzyć restaurację na własną rękę„.