Własna restauracja to marzenie wielu osób, zwłaszcza tych, które lubią gotować lub mają inne fascynacje kulinarne. Aby osiągnąć sukces, istotny jest zarówno oryginalny pomysł, jak i odpowiednie zaplecze finansowe. Warto w tym celu zapoznać się z poradnikiem, w którym znajduje się wiele cennych wskazówek dotyczących tego, jak otworzyć restaurację na własną rękę. 

Niełatwo zaistnieć w branży gastronomicznej. Przygotowany w 2018 r. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w sekcji „zakwaterowanie i gastronomia” wykazuje najniższy wskaźnik przeżywalności firm w pierwszym roku działalności (65,2%)1. Pomimo ryzykownych statystyk warto jednak spróbować swoich sił w roli restauratora. Warunkiem pomyślności w tym biznesie jest natomiast dobry pomysł na własną restaurację i zaplecze finansowe. Jak zatem otworzyć restaurację na własną rękę?

Jak otworzyć restaurację?

Aby otworzyć dobrą restaurację, należy zacząć od dokładnego rozpoznania rynku. Jak zdobyć przekonanie, że w okolicy znajdą się potencjalni klienci? Warto w tym celu zbadać opinię lokalnej grupy konsumentów i przeprowadzić ankietę w mediach społecznościowych. Wskazane jest również zapoznanie się ze statystykami. Z przygotowanego przez Makro Cash&Carry raportu „Polska na Talerzu 2018”2 wynika, że Polacy najchętniej wybierają kuchnię polską (79%), włoską (56%) oraz amerykańską (34%). Największym zainteresowaniem cieszą się pizzerie (69%), lokale z fast foodem (59%) i restauracje (53%). Aktualnie panuje również moda na lokale tematyczne skupiające ludzi o podobnych zainteresowaniach. Powstają chociażby nieznane wcześniej kocie kawiarnie. 

Po dokonaniu wstępnego rekonesansu trzeba przygotować dobry biznesplan, wybrać odpowiedni lokal i zgromadzić fundusze. Jest kilka sposobów na finansowanie restauracji. Najlepszy z nich to kapitał własny. W przypadku braku możliwości można rozważyć także:

  • dotację z Unii Europejskiej – do 40000 zł,
  • dotację z urzędu pracy – do 25000 zł,
  • kredyt na otworzenie działalności gospodarczej.

Coraz większą popularnością cieszy się crowdfunding, czyli zbiórka pieniędzy przeprowadzona wśród sympatyków pomysłu zorganizowana za pomocą przeznaczonych do tego portali. Nie jest to rozwiązanie oczywiste, jednak warto wziąć je pod uwagę. Znajdując zwolenników koncepcji na restaurację już na poziomie planowania przedsięwzięcia, na starcie ma się zapewnionych pierwszych klientów.

Koszty otwarcia restauracji

Kapitał potrzebny do tego, aby otworzyć własną restaurację, waha się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkunastu tysięcy złotych. Wysokość kosztów zależy od przedsięwzięcia, lokalu oraz sprzętu gastronomicznego. Miesięczny czynsz za wynajem lokalu przystosowanego do prowadzenia restauracji to kilka, czasami nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Cena zależy od lokalizacji, wielkości i stanu technicznego. Pewną kwotę trzeba zwykle przeznaczyć na remont i wyposażenie. Nowy sprzęt gastronomiczny to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. To duże obciążenie finansowe, dlatego na początek można kupić urządzenia używane.

Jak otworzyć restaurację? Formalności krok po kroku

Otwierając własną restaurację, trzeba dopełnić wielu formalności. Należy:

  • zarejestrować działalność gospodarczą – w przypadku restauracji rozliczeń należy dokonywać na podstawie kasy fiskalnej;
  • zgłosić działalność do ZUS-u  (w ciągu 7 dni od jej założenia),
  • zgłosić do sanepidu, co będzie poprzedzone odbiorem sanitarnym lokalu (powinien być przeprowadzony najpóźniej na 2 tygodnie przed otwarciem). W tym celu należy zgromadzić pełną dokumentację. W jej skład wchodzą: projekt budowlany lokalu, pozwolenie na budowę (w przypadku lokali znacząco przebudowanych lub budowanych od podstaw), oświadczenie kierownika nadzoru budowlanego, że lokal został wybudowany zgodnie z dokumentacją projektową, oświadczenie o odstępstwach architektonicznych budynku, jeśli takie występują, wynik badania jakości wody, dokumentacja dotycząca działalności gospodarczej i umowa na wywóz śmieci.

 

Własna restauracja może być dobrym biznesem, jeśli przeprowadzi się go w odpowiedni sposób. Według raportu „Polska na Talerzu 2018” w restauracjach jada 94% respondentów – wynik jest znacznie wyższy niż w badaniach przeprowadzonych w poprzednich latach (2017 r. – 77%, 2016 r. – 74%).

 

1 Raport o stanie sektora MSP w Polsce, PARP, Warszawa 2018, online: https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/raport_o_stanie_sektora_2018.pdf.

2 https://www.google.com/url?q=http://www.portalspozywczy.pl/horeca/wiadomosci/polska-na-talerzu-2018-coraz-wiecej-polakow-korzysta-z-lokali-gastronomicznych-raport,159812.html&sa=D&ust=1562243361799000&usg=AFQjCNGlAaV-2jJDdwCLeD1KBq2usyQNPw