Karta menu restauracji to jeden z pierwszych elementów, z jakimi klient ma styczność po przestąpieniu progu lokalu. Z tego powodu warto poświęcić trochę uwagi na jej odpowiednie przygotowanie. Będzie to miało wpływ na odbiór lokalu przez klienta i może zdecydować o tym, czy ponownie go odwiedzi.

Przy komponowaniu menu oraz wyglądu karty dań należy zwrócić uwagę na wiele kwestii. Po pierwsze, liczy się estetyka, a także to, w jaki sposób przedstawione są dania z oferty restauracji. Trzeba też pamiętać o tym, aby w spisie potraw znalazły się wszystkie najważniejsze informacje dotyczące składników, a w szczególności alergenów. Co jeszcze jest ważne przy komponowaniu karty dań?

Jakie są rodzaje kart menu?

Jedna z pierwszych decyzji, jaką należy podjąć przy projektowaniu menu, dotyczy tego, jaką będzie ono miało formę. Karta dań może przypominać swoim wyglądem książkę – najbardziej eleganckie karty menu są obijane w materiał przypominający skórę lub w wysokiej jakości tkaninę obiciową. Karty umieszczone wewnątrz mogą być zamocowane na stałe. Inna opcja zakłada możliwość wyjmowania i podmieniania kart, szczególnie gdy restauracja bazuje na składnikach sezonowych i oferta dań często się zmienia. Jeżeli menu nie jest mocno rozbudowane, to zazwyczaj umieszczane jest na jednej karcie, która jest laminowana w celu większej trwałości. Odmianą takiej karty są foldery harmonijkowe bądź składane na dwie lub trzy części. Z taką formą menu najczęściej można spotkać się w kawiarniach lub lodziarniach.

Firmy specjalizujące się w opracowywaniu karty menu dla restauracji oferują różne wzory zarówno okładek, jak i wkładów do nich czy też pojedynczych kart laminowanych. Dzięki temu wygląd spisu potraw można dostosować do stylistyki lokalu. Warto pamiętać, że przykładowa karta menu restauracji może być spersonalizowana według indywidualnych wymagań właściciela czy managera lokalu.

Menu do restauracji – w jaki sposób opisywać dania?

Karta dań powinna być podzielona na kilka części. Im prostsze menu i nazwy potraw, tym lepiej. Przy nazwie potrawy powinny znajdować się jej najważniejsze składniki, a także gramatura dania. Warto też umieścić informację, jakie alergeny zawiera dana potrawa. Składniki alergizujące używane w restauracji mogą być również wymienione na osobnej karcie z zaznaczeniem potraw, gdzie można je znaleźć.

Zasada prostoty odnosi się także do układu menu oraz zastosowanego kroju czcionki. Lepiej zrezygnować z bardzo zdobionych liter, gdyż mogą one być niewyraźne, szczególnie dla osób o słabszym wzroku. Dobrze jest też zachować wyraźne odstępy pomiędzy poszczególnymi pozycjami w menu ‒ poprawi to jego czytelność.

Karta dań w restauracji – jedna ogólna czy kilka szczegółowych?

Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, że menu w restauracji przedstawione jest na kilku różnych kartach. Jednak czy to faktycznie dobre rozwiązanie? Jeżeli menu restauracyjne nie jest zbyt obszerne, przygotowywanie kilku kart z różnymi daniami nie będzie opłacalnym rozwiązaniem. W takiej sytuacji można ewentualnie przedstawić osobno kartę alkoholi ‒ szczególnie jeśli restauracja serwuje wina.

Rozdzielenie menu na kilka mniejszych kart jest dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy jedna karta ze wszystkimi daniami byłaby zbyt obszerna lub nieczytelna dla klienta. Wtedy można np. osobno przygotować kartę z deserami lub propozycjami dań dla dzieci.

O czym jeszcze pamiętać, opracowując menu dla restauracji?

Bardzo ważne jest sprawdzenie treści menu pod względem zgodności z zasadami ortografii i stylistyki. Jeżeli chodzi o tłumaczenie karty dań, to zawsze warto postarać się przynajmniej o wersję angielską. Z uwagi na to, że polskie restauracje często odwiedzają Niemcy czy Rosjanie, również te języki powinny „zagościć” w menu.

Jeśli otwierasz nowy lokal i chcesz dowiedzieć się o czym, poza kartą menu, należy pamiętać, zajrzyj do naszego wpisu „Jak otworzyć restaurację na własną rękę”.