W Polsce nie ma ściśle określonych reguł dotyczących tego, komu i w jakiej wysokości daje się napiwek podczas pobytu w restauracji. Zazwyczaj stosuje się regułę, że wysokość napiwku stanowi równowartość 10% całego rachunku. Komu zostawiamy napiwek? Czy na takie wyróżnienie zasługuje wyłącznie kelner?

Jak się okazuje, osoby pytane o wręczanie napiwków często nie wiedzą, czym dokładnie kierować się przy ich dawaniu i ile taki napiwek powinien wynosić. Dla wielu osób nie jest również jasne, jak zostawić napiwek przy płatności kartą. Trzeba wiedzieć, że w wielu krajach panują określone zasady dotyczące dawania napiwków. Warto zainteresować się tym tematem, aby nie popełnić gafy podczas pobytu w zagranicznych lokalach gastronomicznych.

Napiwek w Polsce – czy są jakieś zasady?

W Polsce nie ma ujednoliconych zasad dotyczących dawania napiwków. Jak się okazuje, najczęściej jest to określony procent od tego, ile zapłaciło się za zamówienie. Przyjmuje się, że optymalnym rozwiązaniem jest pozostawienie napiwku w wysokości 10% wartości całego rachunku. W praktyce może to wyglądać różnie. Wiele osób zostawia znacznie wyższe lub znacznie wyższe napiwki. Zdarza się również, że goście lokali gastronomicznych w ogóle nie zostawiają napiwków. Czasami jako napiwek uznaje się zaokrąglenie kwoty do zapłacenia. Jeżeli klient chce w ten sposób dać napiwek, zazwyczaj pada hasło „bez reszty”. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by tą resztą nie było kilka groszy.

Jak dać napiwek, płacąc kartą?

Na różnych forach internetowych pojawia się pytanie – jak zostawić napiwek, płacąc kartą? Jak się okazuje, dla wielu osób jest to dość problematyczna kwestia. Czasami w takiej sytuacji klient szuka w portfelu drobnych, które może wręczyć kelnerowi. W niektórych lokalach gastronomicznych wdraża się rozwiązania umożliwiające bezproblemowe wręczenie napiwku przy płatności kartą. W tym celu odpowiednio przygotowuje się terminal płatniczy. Kiedy przychodzi do płatności kartą, na wyświetlaczu pojawia się komunikat o tym, że można zostawić napiwek. Wówczas do kwoty do zapłaty od razu dolicza się napiwek i cała suma płacona jest kartą. Napiwki przekazywane w ten sposób zazwyczaj nie trafiają do konkretnej osoby, tylko do ogólnej puli, a później są rozdzielane pomiędzy pracownikami lokalu według zasad panujących w danym lokalu.

Komu zostawiamy napiwek?

Dawanie napiwków kojarzy się przede wszystkim z wizytami w lokalach gastronomicznych. Tam zazwyczaj dostają je kelnerzy. W niektórych restauracjach napiwki zbierane są wspólnie, a później są rozdzielane między wszystkich pracowników. Napiwki można jednak wręczać nie tylko w restauracjach, ale również w innych usługach ‒ otrzymują je dostawcy jedzenia, fryzjerzy, pracownicy hoteli itp.

Napiwek ‒ ile procent wynosi w innych krajach?

W każdym kraju panują nieco inne zasady związane z tematem napiwków. Zazwyczaj w dobrym tonie jest pozostawienie dla osoby, która wykonywała usługę, ok. 10–15% kwoty figurującej na rachunku. Różny może być sposób wręczania napiwków. W niektórych krajach (np. we Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii) najczęściej napiwek wlicza się w rachunek przedstawiany klientowi. Jeżeli restauracja nie dolicza napiwków do rachunku, zazwyczaj jest to wyraźnie zaznaczone, tak aby klient mógł zdecydować, czy zostawia napiwek, czy też nie. Jeżeli takiej informacji nie ma, można sprawdzić na rachunku, czy znajduje się tam pozycja typu „obsługa klienta” lub „serwis”, co oznacza właśnie doliczony do rachunku napiwek. Ale uwaga, w niektórych krajach wręczanie napiwków nie jest dobrze odbierane – tak jest np. w Japonii. W tamtejszej kulturze dawanie napiwków uważa się za podkreślanie różnicy materialnej pomiędzy pracownikiem restauracji a jej gościem.