Prowadzenie restauracji jest zajęciem niezwykle czasochłonnym, wymagającym dużego zaangażowania, ale również przynoszącym wiele zadowolenia i satysfakcji.  Aby lokal dobrze funkcjonował, rozwijał się i przede wszystkim przyciągał klientów, konieczne jest prowadzenie odpowiednich działań promocyjnych i reklamowych. Jest to istotne zwłaszcza, gdy dopiero startujesz na rynku restauracyjnym. W artykule przedstawiamy kilka wskazówek jak wypromować restaurację, jak zadbać o jej widoczność w sieci, jak i poza nią oraz jakie praktyki stosować. Niezależnie jednak od tego jaką strategię obierzesz, pamiętaj, że najważniejsza jest konsekwencja. 

Działania promocyjne przed otwarciem restauracji 

Pierwsze działania promujące restaurację najlepiej rozpocząć na długo przed jej otwarciem. Odwiedź pobliskie sklepy czy punkty usługowe, poinformuj o swoich planach i jeśli nie masz konkretnego pomysłu na nowy lokal, dopytaj jakiej restauracji brakuje w okolicy. Pomoże Ci to odpowiednio dobrać profil do potrzeb mieszkańców, a wiele osób w pobliżu od razu dowie się, że wkrótce powstanie tam restauracja. 

1. Określ grupę docelową

Jeśli na początku określisz to kim ma być Twój potencjalny klient, łatwiej będzie Ci dopasować profil restauracji, rodzaj kuchni oraz wystrój. Określenie grupy docelowej pomaga też dobrać odpowiednie działania promocyjne. Kierując przekaz reklamowy do młodzieży należy przyjąć inną strategię, niż  w przypadku osób starszych. Znając profil swojego potencjalnego klienta lepiej dopasujesz odpowiednie kanały dystrybucji, a także samą formę promocji.

2. Identyfikacja wizualna 

Zadbaj o identyfikację wizualną. Przygotuj lub zleć opracowanie logotypu, który będzie oryginalny, nawiąże do charakteru lokalu i będzie łatwy do zapamiętania. Dzięki temu już po samym logo klienci będą kojarzyć je z jedzeniem czy miejscem, gdzie można spotkać się z rodziną czy przyjaciółmi.

3. Chwytliwe hasło reklamowe

Warto też pomyśleć nad chwytliwym hasłem reklamowym, które pomoże wyróżnić Twój lokali i zachęci do jego odwiedzenia. Niech Twoim znakiem rozpoznawczym będzie slogan wskazujący na wyjątkowość prowadzonego przez nas biznesu. 

4. Monitoring konkurencyjnych restauracji

W każdym biznesie, także w gastronomii, trzeba trzymać rękę na pulsie. Zwłaszcza, gdy swój lokal prowadzisz w miejscu, gdzie konkurencja jest duża, powinieneś mieć ją na oku. Obserwuj działania innych restauracji i sprawdź, czego brakuje Twojej restauracji, a co być może jest zbędne. Czerp inspiracje, ale zadbaj też o to, aby się wyróżnić

Promocja restauracji w Internecie 

Strona internetowa restauracji

Wizytówką każdej restauracji jest przejrzysta strona internetowa. Zadbaj o to, aby znalazły się na niej wszystkie niezbędne informacje tj. czytelne menu, zdjęcia lokalu, godziny otwarcia oraz kontakt. Odpowiednie treści nie tylko będą źródłem wiedzy o naszym lokalu, ale również wspomogą pozycjonowanie strony, czyli jej widoczność w wyszukiwarce. Dobrym pomysłem jest prowadzenie blogu restauracji. Kulinarny poradnik, ciekawostki ze świata gastronomicznego lub cyklicznie wywiady z naszym szefem kuchni, w których zdradza swoje kuchenne sztuczki na pewno zainteresują czytelników, którzy mogą się szybko przekłuć w Twoich nowych gości.

Reklama restauracji on-line: pozycjonowanie 

Sama strona internetowa, jeśli nie jest odpowiednio prowadzona, może być trudna do wyszukania przez Twoich potencjalnych klientów. Reklama Adwords oraz SEO z pewnością znacznie ułatwią znalezienie Twojej restauracji w sieci. Te kwestie warto powierzyć profesjonalistom, którzy posiadają doświadczenie i w najbardziej optymalny sposób wykorzystają przeznaczony na reklamę w sieci budżet.  

Widoczność w wyszukiwarce znacznie zwiększa też utworzenie bezpłatnej wizytówki w Google Moja Firma. Założenie takiego profilu zajmuje tylko kilka minut i nie wymaga specjalnych umiejętności, więc warto wykorzystać tę opcję.

Aplikacje i serwisy dla klientów restauracji

Ostatnio na popularności zyskały serwisy oraz aplikacje do rezerwacji stolików online. Dołączenie restauracji do tego typu programu bardzo zwiększa zasięg dotarcia do grupy odbiorczej, a restauracja zyskuje kolejne miejsce promocji. Takim serwisem do rezerwacji oraz wyszukiwarką sprawdzonych restauracji jest np. eatPoint.pl. Platforma umożliwia m.in. łatwiejsze zarządzanie rezerwacjami oraz salą, ułatwia pracę personelu, a także pozwala zaoszczędzić czas i wygenerować oszczędności. O korzyściach jakie eatPoint.pl daje Tobie i Twoim klientom przeczytasz w tym artykule.

Jak promować restaurację w mediach społecznościowych? 

W dzisiejszych czasach promocja firmy w sieci nie może się odbyć bez obecności w social media. Załóż  profile firmowe swojej restauracji w serwisach Facebook oraz Instagram i zachęcaj swoich odbiorców do interakcji.

Posty i zdjęcia

Pamiętaj, że najważniejsza jest konsekwencja, dlatego publikuj posty regularnie i zadbaj, aby były jak najbardziej angażujące i różnorodne. Nie korzystaj z gotowych zdjęć ściągniętych z internetu. Zamiast nich umieszczaj fotografie serwowanych potraw, klientów, pracowników, znanych gości, którzy pojawili się w Twojej restauracji, a także fotorelacje z organizowanych w lokalu imprez. Pamiętaj, aby tagować gości lub występujących artystów.

Filmiki

Pokaż, jak w Twojej restauracji wygląda praca od kuchni lub w jak sympatycznej atmosferze goście spędzają u nas czas.

Wydarzenia na Facebooku

Twórz wydarzenia na Facebooku i zapraszaj na nie osoby, które polubiły Twój fanpage. Pisz też o tym, co dzieje się w okolicy i zachęcaj przy okazji do odwiedzenia Twojego lokalu. Odpowiadaj na komentarze i inicjuj angażujące dyskusje.

Promocja w offlinie

Skuteczna reklama lokalu nie może ograniczać się wyłącznie do Internetu. Jeśli chcesz przyciągnąć klientów, nie zapomnij o bardziej tradycyjnych kanałach promocji. 

Ulotki

Przygotuj ulotki i zadbaj o ich dystrybucję w okolicznych firmach, biurach oraz często uczęszczanych miejscach. Adres i reklamę lokalu warto jest też umieścić na broszurach lub mapach znajdujących się w informacji turystycznej lub urzędzie miasta. Dzięki temu nie tylko dotrzesz do lokalnych klientów, ale dowiedzą się też o niej turyści odwiedzający Twoje okolice.

Reklama restauracji w radiu

Wykup reklamę w lokalnej rozgłośni radiowej. Przy okazji spróbuj wynegocjować dodatkowe świadczenia np. wywiad dotyczący zbliżającego się eventu, który planujesz w swoim lokalu lub wywiad z szefem kuchni.

Eventy, wydarzenia w restauracji

Daj mediom pretekst do tego, żeby napisali o Twojej restauracji. Zorganizuj koncert, wystawę lub warsztaty kulinarne ze znanym kucharzem. Ufunduj nagrody w lokalnym konkursie np. w postaci kolacji w naszej restauracji. Dobrym pomysłem jest także organizowanie imprez okolicznościowych, np. z okazji walentynek, dnia kobiet czy innych świąt. Na taki dzień można przygotować tematyczne atrakcje, specjalne menu czy zapewnić muzykę na żywo. 

Targi, warsztaty, współpraca z markami

Wcześniej wspominaliśmy o trzymaniu ręki na pulsie i monitorowaniu lokalnej konkurencji. Warto jednak wyjść dalej i rozeznać się co dzieje się w całej branży gastronomicznej, jakie są trendy, co się zmienia, jakie praktyki stosować, a jakich unikać. Możliwości ku temu stwarza udział w konferencjach oraz targach dla restauratorów. Jedną z takich jest MADE FOR Restaurant, której ostatnia edycja odbyła się we Wrocławiu. Warto na taką konferencję wybrać się nie tylko w roli słuchacza, ale też być prelegentem, zorganizować stoisko firmowe lub dołączyć do partnerów biznesowych. 

Podejmij też współpracę z innymi markami. Rozważ np. cross promocję, czyli współpracę z inną firmą, np. drogerią, kwiaciarnią, klubem sportowym itp.

Program lojalnościowy, promocje w restauracji

Jeśli masz stałych klientów, pomyśl jak możesz wynagrodzić ich za lojalność. Rozważ założenie programu lojalnościowego, dzięki któremu możesz zaprosić na promocyjną kolację z okazji urodzin Twojego stałego gościa lub zaoferuj zniżki na potrawy z karty. Prowadząc takie działania pamiętaj jednak o odpowiednim zabezpieczeniu danych osobowych Twoich klientów. Tutaj także przychodzą restauratorom z pomocą dedykowane dla restauracji serwisy i aplikacje. Jedną z zalet, jakie daje dołączenie restauracji do eatPoint.pl jest możliwość rozbudowania bazy klientów wraz z ich danymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie musisz martwić się o zgromadzone dane. Pełną opiekę nad danymi zapewnia właśnie eatPoint.pl.

Podsumowanie

Przedstawione w artykule wskazówki to oczywiście tylko część działań, jakie możesz wykorzystać w promocji Twojej restauracji. Najważniejsze jest, aby wykorzystywać kanały, dzięki którym faktycznie możesz dotrzeć do swoich klientów i które będą spójne z profilem Twojej restauracji. Próbuj, powielaj rozwiązania, które się sprawdzają i stawiaj na kreatywne i oryginalne pomysły. Powodzenia!