Od czego zależy sukces restauracji? W pierwszej kolejności nasuwa się odpowiedź: od jakości jedzenia. Jednak czynników wpływających na to, czy dany lokal odniesie sukces, czy nie, jest o wiele więcej. Jednym z nich jest wystrój restauracji.

Aranżacja restauracji powinna być spójna z jej profilem i prowadzoną polityką marketingową. Daje to większe szanse na to, że klient zapamięta lokal i będzie do niego chętnie powracał. Dobrze zaaranżowane wnętrze restauracji w połączeniu ze smacznym jedzeniem, profesjonalną obsługą i miłą atmosferą to szansa na sukces lokalu.

Wystrój restauracji ‒ dlaczego jest taki ważny?

Początkowo może wydawać się nieco zaskakujące, że wystrój ma tak duże znaczenie dla sukcesu restauracji. Kiedy jednak bliżej przyjrzymy się tej kwestii, okazuje się, że to właśnie aranżacja wnętrza, a nie jedzenie, jest tym elementem, z którym klient styka się na początku, tuż po wejściu do lokalu. A jak wiadomo, pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Wnętrze może więc zachęcić gości do pozostania w lokalu lub do jego natychmiastowego opuszczenia. Co istotne, liczą się tutaj najmniejsze detale. W związku z tym warto zasięgnąć porady specjalisty, który pomoże stworzyć spójny, estetyczny i ergonomiczny wystrój wnętrza restauracji. Lokal może wówczas dużo zyskać w oczach potencjalnych klientów.

Jak urządzić restaurację? Najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę

Odpowiednio zaplanowany wystrój restauracji to nie tylko efektowne dekoracje. Przede wszystkim lokal ma odpowiadać potrzebom klientów. Dlatego ważne jest wcześniejsze opracowanie jego profilu i dopasowywanie do niego kolejnych elementów. Przykładowo, gdy oferta restauracji będzie skierowana do rodzin z dziećmi, jej wnętrze warto rozplanować tak, aby maluchy miały możliwość swobodnej zabawy w przeznaczonym dla nich kąciku, a rodzice z dowolnego miejsca mogli je mieć w zasięgu wzroku. Trzeba też zadbać o stworzenie przytulnej i miłej atmosfery – tu pomocne będzie odpowiednio dobrane oświetlenie, najlepiej o ciepłym odcieniu. Z kolei gdy lokal serwuje nowoczesną kuchnię lub skierowany jest do młodych ludzi, szukających miejsca na szybki lunch lub spotkanie biznesowe z klientem, wystrój może być nieco skromniejszy, a nawet minimalistyczny, bez zbędnych dodatków.

Wybierając kolorystykę, meble i dekoracje do restauracji, warto powiązać je z rodzajem kuchni serwowanej w lokalu, a także zwrócić uwagę na znaczenie poszczególnych kolorów i ich oddziaływanie na człowieka. Jeżeli w restauracji ma dominować jakaś kuchnia narodowa, można nawiązać do barw kojarzących się z tym konkretnym krajem. Przykładowo w lokalu z daniami greckimi może dominować biel i błękit przełamane beżem lub jasną zielenią. Z kolei w lokalu serwującym kuchnię francuską można nawiązać do stylu prowansalskiego, w którym króluje błękit, jasny fiolet, biel i ciemniejsze odcienie niebieskiego. Dobierając barwy, trzeba również pamiętać o tym, że niektóre z nich mają istotny wpływ na człowieka i to, jak odbiera on jedzenie. Przykładowo, kolor czerwony, żółty czy pomarańczowy mogą pobudzać apetyt, ale w nadmiarze mogą wprawiać w rozdrażnienie. Natomiast zbyt dużo koloru niebieskiego może przytłumić chęć jedzenia.

Dekoracje w restauracji to nie wszystko

Nawet wtedy, gdy restauracja ma najpiękniejszy i dopracowany w każdym szczególe wystrój, ale panuje w niej nieporządek lub unoszą się nieprzyjemne zapachy dochodzące z kuchni, nie utrzyma ona klienta. Dlatego ważna jest ciągła dbałość o to, aby wnętrze restauracji było czyste. Chodzi tutaj zarówno o kuchnię, jak i salę dla gości. Pracownicy powinni cały czas kontrolować czystość stolików i wycierać je po każdej wizycie klientów. Jeżeli na stolikach są obrusy lub serwetki, powinny być one regularnie czyszczone lub wymieniane. Najlepiej wybrać takie, które są łatwe do utrzymania w czystości.